A TDM fejőüzemek az Afimilk irányítási rendszerrel vannak felszerelve és vezérelve. A számítógépesítésnek köszönhetően folyamatosan nyomon tudja követni a tehén hőérzetét, a termelésükkel és egészségi állapotukkal kapcsolatban minden információt összegyűjtenek és feldolgoznak.
Az AfiFarm szoftver a számítógépes állomány irányítási rendszer kulcsa. A program segítségével a gazdálkodó egyszerűen és azonnal ellenőrizheti a tejtermelés folyamatának minden lényeges pontját.
Az egyszerű és intuitív kezelőfelületnek köszönhetően az információkat időben és a lehető legtisztább módon továbbítja a gazdaság vezetőjének.
Nincs szükség időt fordítani a fontos információk kikeresésére a sok szám között. Jól tudjuk, mennyire értékes az idő egy gazdának.
Az AfiFarm a megfelelő, könnyen áttekinthető listán keresztül automatikusan javaslatot tesz arra, hogy mely állatokat kell megtermékenyíteni, melyek esetében áll fenn a tőgygyulladás vagy Ketózis gyanúja. Figyelmeztetni fogja, hogy lesz-e ellésre készülő állat, valamint figyelemmel kíséri az oltások lejáratát, az orvosi kezeléseket és így tovább.
Az automatikusan regisztrált termelési adatoknak köszönhetően naponta és a teljes laktációs időszak alatt is ellenőrizhetjük az állatok produktív állapotát, hogy értékeljük a teljes állomány teljesítményét (az egyetlen alany adatai mellett).
Ez a siker kulcsa: képesnek lenni egy nagy állományt úgy irányítani, hogy az egészet egy egésznek tekinti, s ugyanakkor nem veszíti szem elől az állományt alkotó egyes állatok szükségleteit.
Az Afimilk számítógépes állománykezelő rendszer moduláris megközelítésű, az AfiFarm szoftver köré valójában a különböző modulok kombinálhatók:
Egészségesebb, jobban tejelő tehenek az AfiCollar-ral.
Az AfiCollar saját 3D gyorsulásmérőjét használja a mozgásminták hatékony figyelemmel kísérésére.
Szabadalmaztatott, egyedülálló technológia
• Tartós, hosszú élettartamú akkumulátor és robusztus mechanikai kialakítás
• Pontos azonosítás a fejőcsarnokban
• Saját 3D gyorsulásmérő a mozgásminták hatékony figyelemmel kísérésére
• Nagy hatótávolságú vezeték nélküli technológia
• Az NFC (Near Field Communication – Rövid hatótávú kommunikáció) címke megkönnyíti a mobil eszközök használatát
• Bármikor, bárhol elérhető az Afi2Go Pro mobilalkalmazással
Kiemelkedő hőérzékelés
Az AfiCollar 95%-os érzékelési érzékenységet biztosít a különböző mezőgazdasági körülmények között, és optimalizált algoritmusokat tartalmaz tehenekre és üszőkre, valamint különféle életterekre, például zárt istállókra és legelőkre.
3 érzékelő, 1 egészségügyi állapotfigyelő csomag
A kérődzés érzékeny, korai mutatója az egészségügyi problémáknak. Több tényező is okozhatja azonban a kérődzés csökkenését, így könnyen kiválthat hamis riasztásokat. Az AfiCollar ötvözi a kérődzés, a rágás és az aktivitás megfigyelését, hogy pontos figyelmeztetéseket küldjön az egészségügyi problémákról, például
• Tőgygyulladás
• Ketózis
• Emésztési problémák
• Takarmányminőség
• Pihent tehenek a termelés folyamatában
• Általános egészség
Az állatok nyugalmi viselkedésének hőérzékelése és rögzítése.
A hőérzékelő rendszer az AfiTag II lépésszámlálón alapul. Ezt a kicsiny, de erős eszközt a tehén lábára erősítjük, feladata a helyváltoztatási aktivitás (a lépések száma) és a pihenési viselkedés (meddig fekszik és meddig áll az állat) monitorozása. Vezeték nélküli technológia használatával ezek az adatok 15 percenként automatikusan továbbításra kerülnek egy dedikált vevőre, majd óránként átkerülnek az AfiFarm kezelőszoftverbe. Ily módon a szoftver óránként képes értékelni az állomány minden egyes állatának „szokásos viselkedését”, és azonnal figyelmeztetést adva, ha bármely tehén aktivitása megnövekszik, meghaladva a beállított figyelmeztetési paramétert. Ennek a technológiának köszönhetően azt is eldönthetjük, hogy sms-t kapjunk, amely figyelmeztet a tehén hőemelkedésének kezdő pillanatáról, így egy átlagos okostelefonon keresztül részletesen konzultálhatunk az állat helyzetéről. Az Afiact hőérzékelő nemcsak azt mondta meg, hogy melyik állat van tüzelésben, hanem azt is, hogy hány órája kezdődött a tüzelés, így a lehetőségünk van pontosabban kiválasztani a legjobb időpontot a termékenyítéshez, hogy a legmagasabb fogamzási arányt érjük el. Ugyanez a rendszer képes érzékelni az állat viselkedését, amely közeledik „az ellés pillanatához „és figyelmeztetést küld a „közelgő ellésről”. A pihenést figyelő rendszer lehetővé teszi számunkra, hogy ellenőrizzük, hogy az állat pihenő ideje megfelelő-e, az állat nemcsak aludni fekszik-e le, hanem a kérődzéshez és a végtagjai pihentetésére is. A megfelelő pihenés megnövekedett tejtermelést és pataegészséget eredményez. Mostantól az új Afimilk alkalmazást is letöltheti okostelefonjára és tábla gépére és valós idejű értesítést kap az állomány egészségügyi állapotáról.
A tej minőségének valós idejű mérése minden egyes fejéskor minden egyes tehén esetében (zsír, laktóz, fehérje), valamint az anyagcsere-kóros állapotok pl. Ketózis, Szubakut bendőacidózis (SARA) korai előrejelzésére.
Az Afilab egy igazi tejelemzési laboratórium, amelyet közvetlenül a fejőházba telepítenek, mindegyik álláshoz egyet-egyet, a tejmérő mellé. Az Afilab képes minden egyes állat automatikus tejelemzését elvégezni az egyes fejések során, továbbítva a számítógépre a zsír-, fehérje- és laktóz értékeket, illetve jelezve a vér esetleges jelenlétét. Az elemzési technika a fénytörésen alapul (NIRS: közeli infravörös spektroszkópia), amely lehetővé teszi a tejösszetétel kijelzését reagens használata nélkül, és anélkül, hogy tejmintákat kellene venni egy máshol történő elemzéshez. A tehenek tejét online vizsgáljuk, majd a tej elemzési költség nélkül kerül a hűtőbe. Ilyen típusú adatok birtokában lehetővé válik számunkra, hogy idejekorán azonosítsuk az olyan fontos anyagcsere-betegségeket, amelyek jellemzők az intenzív teljesítményű tehenekre (ellés utáni Ketózis, Szubakut kérődző acidózis, SARA), az egyes állatok zsír/fehérje arányának változása alapján. Ebben az esetben az AfiFarm szoftver azonnal azonosítja azokat állatokat, amelyek túllépik a beállított riasztási szinteket. Egy másik fontos alkalmazás az, ami a tejelő tehenek takarmánymenüjének optimalizálásához kapcsolódik. Valós időben ismerve a begyűjtött tej minőségét, változtatásokat hajthatunk végre az adagolásban a tejcímek módosítása és az etetési változások következményeinek gyors ellenőrzése érdekében. Ugyanakkor a tejcím váratlan megváltoztatása azonnali vészjelzést vált ki az adag elégtelensége miatt (hiba a keverőkocsi betöltésekor, nem megfelelő takarmányellátás, új takarmány hozzáadása a becsült értéktől eltérő jellemzőkkel).
A tejtermelés, a tej elektromos vezetőképességének a rögzítése (tőgygyulladás korai diagnosztizálására), a fejés nyomon követése a kezelő munkarendjének ás állatok egészségének ellenőrzése érdekében.
Az Afimilk modul képes a tehenek által termelt tej mérésére a fejőházban elhelyezett elektronikus tejmérők segítségével. A tejmérők adatait fogadó szoftver közvetlenül tájékoztatja a gazdát a termelés csökkenésével, laktációs görbe rossz indulásával, vagy a tőgygyulladásba átcsapó egészségügyi problémáról (az elektromos vezetőképesség adatainak felhasználásával). Ugyanez a tejmérő ellenőrzi a fejőteremben végzett munka minőségét az úgynevezett „fejési rutint”, pl. a tejáramlást a csoportos csatlakozás után, a tehenek azonos oldalon történő csatlakozásának sorrendjét és a fejési anomáliákat (kézzel fejt tehenek, több tehén csatlakozása stb.). Ezek az adatok lehetővé teszik a gazdálkodó számára, hogy ellenőrizze „fejési rutinja” minőségét, és ha szükséges, módosításokat végezzen, és röviddel utána kiértékelve a következményeket kialakíthassa azt a legkedvezőbb beállítást, ami egyensúlyba hozza a fejőház méreteit az állomány méreteivel és a fejésben dolgozók számával.
Az Afimilk MPC tejmérő képes a fejési paraméterek egyedi módon történő kezelésére. Tulajdonképpen „virtuális állatcsoportokat” határozhatunk meg (első laktációban lévő tehenek, vagy/és többször ellett, vagy most ellett tehenek és/vagy a legfejlettebb laktációban lévő tehenek) és minden egyes kategóriához különböző fejési paramétereket határozhatunk meg. A számítógépes állománynak köszönhetően, amikor az állatok belépnek a fejőházba, a rendszer azonosítja és személyre szabottan feji őket, anélkül, hogy különböző csoportokra kellene osztani őket. A tejmérő manapság a fejőszalon mosási folyamatának ellenőrzésére is szolgáló eszközt jelent. Egy erre a célra szolgáló érzékelő segítségével az MPC képes mérni és rögzíteni a mosóvíz hőmérsékletét, a fázisok időtartamát a különböző hőmérsékletnek megfelelően, és eközben szabályozza a mosószer koncentrációját a mosóoldatban.
Automatikus elválasztó kapu a fejőteremből kilépő állatok számára.
Az Afisort elválasztó kapu a modern gazdaságok alapvető irányítási eszköze. A fejőállomás kijáratánál, az állatok visszatérési útvonala mentén telepítve lehetővé teszi a különleges figyelmet igénylő állatok automatikus elkülönítését. A fejési fázis végén a gazda automatikusan megtalálja a megtermékenyítendő, vagy például az állatorvosi vizsgálat napján a megvizsgálandó teheneket.
Az elkülönítő/ válogató kapunak köszönhetően a gazdának a fáradozását ki tudjuk küszöbölni azzal, hogy nem kell bemennie egy csoportba, hogy elkülönítsen és befogjon egy kezelendő állatot. Csak azt az állatot küldi automatikusan meghatározott box-ba, amely elkülönítést igényel, a többi rendesen, zavartalanul visszatér a csoportjához.
Az állatok automatikus mérlegelési rendszere a fejőállás kijáratánál.
Az Afiweight automatikus állatsúly-mérő rendszer (mérlegelő rendszer) a fejőhelyiség kijáratánál található, az állat visszatérési útvonala mentén. A mérlegelés „menet közben” történik, ezért az állatokat nem állítják meg, és nem fogják be. Az egyes állatok súlyának rendelkezésre állása és a laktáció során bekövetkező változások értékelése fontos munkaeszköz, amelyet a tejhozamra vonatkozó adatokkal együtt kell használni. Az automatikus mérlegelési rendszer az Afisort elválasztó kapuval is kombinálható abban az esetben , ha mindkét rendszert ugyanazon a telepen telepítik, és azok együtt használják ugyanazon az állatazonosító rendszert (elektromos áramköri elemeket).
Automatikus takarmányelosztó rendszer.
Az Afifeed rendszer a takarmány automatikus elosztásának kezelésére szolgál az állatcsoportokba elhelyezendő automatikus etetőállomásokon keresztül. Minden egyes állomás 1-4 szilárd takarmány elosztását képes kezelni. Az AfiFarm kezelőszoftverben az összes adatot kombinálva (laktáció szám, tejhozam, fejési napok) olyan menüsorokat állíthatunk be, amelyek kielégítik a tejtermelésben lévő tehenek, a szárazon álló tehenek, vagy az üszők különböző igényeit. A paraméterek beállítása után az AfiFam képes hozzárendelni az állatokhoz az adagokat, és a körülmények változása esetén automatikusan módosítani azokat. Egy teljes Afimilk rendszerben komplex adagolásokat hozhatunk létre, amelyek figyelembe veszik a tejhozam adatokat (Afimilk) a testtömeg változást ( Afiweight) és a termelt tej minőségét (Afilab).
Rendelkezésre áll egy másik Afifeed változat is, amelyet a fix gyors kijárattal rendelkező fejő állomásra és a körforgós fejőállomásokra lehet felszerelni a fejési fázis alatti takarmányozás elosztására.