Az ideális tejhűtőrendszernek képesnek kell lennie a tej gyors hűtésére, a tejmennyiség optimális módon történő rázására, hatékony tisztítórendszerrel és a lehető legegyszerűbb karbantartással kell rendelkeznie. A TDM úgy döntött, hogy szembenéz ezzel a kihívással, és egy sor olyan komplett megoldást javasol, amely lehetővé teszi a tej hűtését mind a kis fejőházakban, mind pedig a több ezer tehénnel rendelkező vállalkozásoknál. Közvetlen expanziós (gáz), mind a jeges-vízzel, vízszintes és függőleges tartályokkal működő tejhűtő rendszert kínál. Akár testreszabott megoldásokat is kínál a robotfejéshez annak érdekében, hogy kombinálja a napi 24 órás fejés és a tejhűtés szükségességét a tartály szállításával és mosásával, anélkül, hogy a robot munkáját megzavarnánk.
A megoldások széles skálája kiegészül a tej előhűtési rendszerével (csöves vagy lemezhűtők), puffertartályokkal és kifinomult elektronikus vezérlésű rendszerrel, valamint a hűtési folyamat monitorozásával.
Leírása, jellemzői:
Vezérlőrendszer-tartályvezérlés és kijelző
Hűtés és keverés
Mosás/tisztítás
Opciók:
Leírása, jellemzői:
Hűtés és keverés
Mosás/tisztítás
Opciók:
A közvetlen párologtató hűtőrendszerrel a tej úgy hűl le, hogy a freon gáz áthalad a tejjel közvetlenül érintkezésben lévő párologtatón. A lézer-hegesztett párologtató szerkezete gyors hűtést, hatékony és problémamentes megoldást kínál robusztus kivitellel.
A közvetlen párolgásnak és a megfelelő tejkeverésnek köszönhetően a hőcsere optimális, nagy hűtési kapacitást biztosítva.
A tejhűtési rendszer hagyományos fejőházzal vagy robotfejéssel történő kombinációja alapján kétféle munkamódszer áll rendelkezésre.
Hagyományos fejés: A hűtőegység késleltetett indításának beállítása, csak akkor kezd el folyamatosan működni 100%-os kapacitással, amikor eléri a tartály 10% -át.
Robot fejés: Ha a hűtendő tej térfogata <10%, légy indítású hűtést (SSC) kell telepíteni, az Eco-Cool hűtőegység szabályozott időközönként működik. Ha a hűtendő tej térfogata> 10%: az Eco-cool hűtőegység folyamatosan 100% -kal fog működni.
REM/DX zárt hűtő
LEM/DX zárt hűtő
Leírása, jellemzői:
„Önmosó kifolyó pillangószeleppel könnyen lecserélhető (hegesztés nélküli), még használt tartályokon is.
Vezérlőrendszer-tartályvezérlés és kijelző
Hűtés és keverés
Mosás/tisztítás
Opciók:
Leírása, jellemzői:
Vezérlőrendszer-tartályvezérlés és kijelző
Hűtés és keverés
Mosás/tisztítás
Opciók:
Jeges –vizes tejhűtőrendszer (IB & DIB) puffertartállyal és kettős fokozatú lemezhűtővel
JEGES VIZES TEJHŰTŐ RENDSZER (IB & DIB)
A jeges vizes tejhűtőrendszer ma a legjobb tejhűtési rendszert képviseli a tejminőség megőrzése szempontjából. A jeges víz 0,5 – 1°C-os hőmérsékletének köszönhetően nem áll fenn annak veszélye, hogy a tej befagyjon a tartályba, ráadásul a hűtési energia több órás összegyűjtésének lehetősége megengedi kisebb hűtőegységek használatát, kevesebb energiaigénnyel.
A jeges vizes tejhűtő rendszerek előnyei a hagyományos rendszerekkel szemben:
• A 35°C-ról 10°C-ra való hűtés 50%-kal gyorsabb.
• Lehetséges kisebb tejmennyiségek lehűtése is, fagyási kockázat nélkül.
• Az energia a fejési fázisoktól eltérő időpontokban válik szükségessé, így az energia-gazdálkodás kedvezőbb lehet.
• A jég kisebb kompresszorok alkalmazásával is újratermelhető. Az elektromos igény tehát alacsonyabb.
• Az éjszakai energiahasználat megtakarítást tesz lehetővé a gazdálkodó számára, az alacsonyabb energiaár miatt.
• A tartály tisztítása egyszerűbb, mivel nincs fagyott tej.
• A tej még a fejési szakaszban is bármikor összegyűjthető, amikor azonnal lehűl.
• A tartály minden alkatrésze javítható, a párologtatót is beleértve.
Azonnali tejhűtés
A tartály alatti jég (IB) és a vagy egy jégkészítő (PIB) által szolgáltatott jeges vizet egy csőszerű előhűtő vagy hőcserélőn keresztül, a fejőállásból érkező tejjel ellenáramban szivattyúzzák. Az azonnali hűtés hatására a tej hőmérséklete azonnal a tárolási hőmérsékletre csökken.
Előnyök:
A tejet azonnal a 10 fokos kritikus határérték alá hűtik jeges vízzel, ami azonnal leállítja a baktériumok szaporodását.
Az alacsony hőmérsékleten történő keverés a folyamatos fejés során drasztikusan csökkenti a baktériumok szaporodásának lehetőségét.
Ezt a fajta tejhűtést akkor alkalmazzuk, ha a függőleges fejőtartály (rozsdamentes acél silók) jelen vannak. Ebben az esetben a tejet a hűtőrendszerrel hűtjük, és már a tárolási hőmérsékleten küldjük a függőleges tartályba. A tartály nem tudja lehűteni a tejet, de a magasságának a 2/3 – a fel van szerelve egy hűtőrendszer azzal a céllal, hogy a tejet a tárolási hőmérsékleten tartsa, megakadályozva egy esetleges melegedést, pl. egy különösen magas környezeti hőmérséklet emelkedés.
Külön jégakkumulátor
A hűtőszekrénytől különálló jégkészítő egység olyan tartályokban alkalmazható megoldás, amelyek nem rendelkeznek önálló jégkészítő rendszerrel.
Ez a leggyorsabb megoldás a tej hűtésére és minőségének megőrzésére, mivel azonnal 4 °C-ra történik a tej hűtése.
Általában nagy méretű azonnali tejhűtő rendszerekkel kombinálják, vízszintes és függőleges tartályokkal egyaránt.
Az akkumulátor kapacitásának kiszámítása a körülményektől függ (jégképződés csak éjszaka vagy előhűtés jelenléte).
A robot segítségével a fejés megszakítás nélkül történik. Ezért a tejhűtőtartályt úgy kell kialakítani, hogy a tejet 35 °C-ról 3-4 °C-ra hűtse folyamatosan, és ne a napi 2-3 fejés alatt. (szakaszos hűtés).
Nyilvánvaló, hogy minden jeges víztartály (RM/IB, REM/DIB, LEM-LS/DIB és VM/DIB) ideális a robotfejő rendszerekből származó tej hűtésére.
A tehenenkénti napi fejések számának optimalizálása érdekében a fejőrobotok állásidejét a lehető legkisebbre kell csökkenteni. Ezért a robotfejésből származó tej hűtőrendszerének kialakításakor elengedhetetlen a puffertartály beépítése.
A főtartályból történő tejgyűjtés után elindul az automatikus tartálytisztítási eljárás. Ebben a fázisban, hogy a fejőrobotot ne kelljen leállítani, csökkentve annak működését, a tej automatikusan a puffertartályba kerül. Ezért lehetséges a fejést a robottal akkor is fenntartani, amikor zajlik a tejtartály megfelelő mosása. Ezzel az állatok fejési ütemét nem zavarják meg a fejő robot működésének szükségtelen megszakításai.
Amint befejeződik a fő tejtartály mosási folyamata, a tartály készen áll a tej ismételt fogadására, a puffertartályban lévő egy töltettel együtt. A puffer tartály ekkor kezdi meg mosási folyamatát, hogy készen álljon a következő tejgyűjtésre. Az összes fent leírt műveletet automatikus módon hajtjuk végre a relatív alkatrészek interfészén keresztül.
A termelékeny fejési folyamat és a gazdaságban történő relatív tejhűtés végrehajtásához szükséges energia folyamatos növekedése új eszközök, mint például hővisszanyerő rendszer alkalmazásához vezetett az energiahatékonyság javítása érdekében, egy időben megpróbálva csökkenteni a költségeket és a szennyezést.
A tej hűtési folyamata során a hűtőgáz összenyomásával keletkező hő visszanyerhető egy megfelelő méretű, hőcserélővel ellátott vízmelegítő hozzáadásával. Minden hűtőrendszer hőt termel a gáz összenyomási fázisa alatt, és ezt általában megfelelő hőcserélő ventilátorokkal felszerelt kondenzátorok oszlatják el. Jelen esetben a keletkezett hőt a víz 55°C és 65°C közötti hőmérsékletre való melegítésére használjuk, csökkentve vagy megszüntetve az általában erre a célra használt villamos energia, gáz vagy egyéb éghető anyagok felhasználását, és egyúttal csökkentve a ventilátorok működési idejét is, ami együtt jár az energiafogyasztást csökkenésével.
A ciklus minden fejéskor megismétlődik, mert a meleg vizet a különböző eszközök használják (mosóberendezések, szaniterek, stb.), és ennek ellensúlyozására hideg vizet juttatnak vissza a bojlerben. Ennek a hideg víznek ismét az lesz a feladata, hogy elnyelje a hűtőegység által termelt hőt.
Az állattartó gazdaságok mérete és hatékonysága növekszik, ami a hűtendő és tárolandó tej termelésének növekedését eredményezi.
Nagyon gyakran meg kell küzdeni a fejőterem méreteivel és a tároló tartály kapacitásával. Ezért gondolnak egyre gyakrabban a „silóknak” nevezett külső függőleges tartályokra, mint a probléma megoldására.
A silók alkalmasak mind a kis- és középvállalkozások számára, mivel így elkerülhetik az építési munkálatokat, és a nagyvállalatok számára is, akiknek hatalmas tejraktárra lenne szükségük. A vízszintes tartályokkal ellentétben nem igényelnek nagy fedett tereket, a silókat a szabadban lehet elhelyezni.
A tej hűtése egy olyan hőcserélő segítségével történik, amely lehetővé teszi a tej 24 °C-ra történő előhűtését kútvízzel (ez utóbbit az állatok itatására használják), majd ezt követően 4 °C-ra történő azonnali hűtését jeges vízzel. Ugyanezt a jeges vizet használják, hogy a tej hőmérséklete a nyári napokon is állandó maradjon. A jégkészítőt megfelelő méretűre kell méretezni a lehűtendő tej mennyiségétől összhangban.
Mind a függőleges tartályok és jégkészítők különböző kapacitásban szerezhetők be, ezért nagyon sokoldalúan képesek a modern mezőgazdasági üzemek igényeinek kielégítésére.
Előnyök:
• A függőleges tartály épületen kívül is elhelyezhető, így elkerülhető a nagy méretű fejőterek kialakítása, ami vízszintes tartályok esetében szükséges lehet.
• Az azonnali hűtési technológia azonnal megszakítja a baktériumok szaporodását.
Független jégkészítő (PIB) Ebben az esetben a jeges-vizet egy külön jégtartályban tárolják, és innen szivattyúzzák át a külső tartály párologtatóján. A szokásos jégvíztartály már említett előnyei mellett extra előnyöket is kaptunk:
A tej lehűtése is gyors 10°C-on túl.
A jégkészítő kapacitásának kiszámítása a körülményektől függ (csak éjszakai jégképzés vagy előhűtés megléte)
Az előhűtők olyan eszközök, amelyekkel a tej hőmérsékletét kútvízzel vagy jeges vízzel nagyon gyorsan csökkentik.
A cső alakú előhűtők előnye, hogy nincsenek tömítések, ezért nem igényelnek karbantartást. Alacsony áramlási sebességre alkalmasak. Ideális kútvízzel történő használatra, hogy a tej hőmérséklete körülbelül 12°C legyen, annak érdekében, hogy a melegebb vizet fel lehessen használni az állatok itatására.
Lemezes hűtő
A lemezhűtők nagyon masszívak és még nagy átáramlás mellett is nagy teljesítményt nyújtanak. Kútvízzel történő előhűtéssel, vagy csak jeges vízzel, illetve jeges víz és kútvíz kombinációjával történő azonnali hűtésre használják.
Tekintettel a magas teljesítmény biztosításához szükséges tömítések és keskeny csatornák jelenlétére, a hűtőrendszer tervezési szakaszában figyelmet kell fordítani jó néhány részletre, amelyek lehetővé teszik az esetleges problémák elkerülését.